Participants 2021

Morningside Heights

Biological Sciences
Dr. Erin Barnhart   Michael Cesar
Dr. Harmen Bussemaker                                           Athena Tsu
Dr. Marty Chalfie  Bryan Uceda-Alvarez
Dr. Larry Chasin  Daniel Joo
Dr. Lars Dietrich    Anisha Prakash
Ashlynn Rutherford
Dr. Laura Duvall Anthony Lee
Isabelle Seckler
Dr. Jellert Gaublomme Zane Bekheet
Benjamin Vermette
Dr. Iva Greenwald                                                          Brianna Hodges
Dr. Oliver Hobert  James Lao
Marvia Pressoir
Mayeesa Rahman
Dr. John Hunt Oskar Salas
Dr. Dan Kalderon Xavier Thibault
Dr. James Manley Aditya Udupa
Dr. Carol Prives Sabrina Rustgi
Dr. Molly Przeworski Morgan McNulty
Dr. Guy Sella Nicholas Lillis
Biomedical Engineering
Dr. Tal Danino                                                           
                                                                                   
Linnaea Kavulich
Rosalia Minyety
Dr. Clark Hung                                                        Maria Nunez
Dr. Kam Leong Ozgenur Celik
Dr. Helen Lu Annie Xu
Dr. Nandan Nerukar Elizabeth Caso
Dr. Samuel Sia Ayi Agboglo
Hannah Ballard
Chemical Engineering
Dr. Mijo Simunovic                                                  Isabella Leite*
Sophia Liu
Chemistry
Dr. Ruben Gonzalez       Victoria Comunale°
Barnard - Biological Sciences
Dr. Jonathan Snow  Annabelle Elikan
Meghna Mallapan

Manhattanville Campus

Mind and Brain Behavior Institute-Neuroscience
Dr. Richard Mann                                                      Sophia Yusuf               

Health Sciences Campus

Biochemistry & Molecular Biophysics
Dr. Anna-Lena Steckelberg                                             Yi Qu
Genetics & Development 
Dr. Alberto Ciccia                                                           Jose Pomarino
Dr. Mimi Shirasu-Hiza                                                           Kairaluchi Oraedu**
Medicine
Dr. Anil Rustgi Ting Jun Chen
Andrew Jiang
Dr. Anne-Catrin Uhlemann                                                 Erica Hernandez
Microbiology & Immunology
Dr. Nicholas Arpaia                                            Alexander Ahn
Dr. Yiping Han Ara Bakhteyar
Dr. Yuefeng Huang Richard Han
Dr. Vincent Racaniello Edmund Chen
Dr. Megan Sykes                                                         Jocelyn Chen
Pathology & Cell Biology
Dr. Cory Abate-Shen   Mehdi Elfilali°
Dr. Dritan Agalliu                                               Patrick Bosco
Grace Prochilo
Dr. Peter Canoll                                                  Sylvester Benson
Dr. James Goldman                                        Alice Tang
Dr. Liza Pon     Anna Kopyra°
Dr. Alison Taylor Andrew Petti
Pediatrics
Dr. Kimara Targoff                                              Micah Woodard
Psychiatry
Dr. Christine Denny                                          Claire Shubeck
Alicia Whye
°
Dr. Alexander Harris   Amanda Amilcar*
Lisbel Guzman
Dr. Stephen Rayport Fidel Martinez°
Dr. David Sulzer Ezana Ephrem**

 *Amgen Scholars Program
°Genentech Fellowship
**Simons Fellowship

Back to Top

Return to SURF

 

Business Office

Department of Biological Sciences
500 Fairchild Center
Mail Code 2401
Columbia University
1212 Amsterdam Avenue
New York, NY 10027

Academic Office

Department of Biological Sciences
600 Fairchild Center
Mail Code 2402
Columbia University
1212 Amsterdam Avenue
New York, NY 10027
[email protected]
212 854-4581